הוועדה הבינלאומית ל-17 באוקטובר הודעה לרגל היום העולמי לציון המאבק בעוני והיום הבינלאומי של האומות המאוחדות למיגור העוני, 17 באוקטובר 2016
160610-renct.c.i17oct.a-o.i.f-6021-022-006-31.jpg

הדבר הגרוע ביותר בחיים בעוני קיצוני הוא הבוז. מתייחסים אליך כמו שאתה לא שווה כלום. מסתכלים עליך מתוך תיעוב ופחד ואפילו מתייחסים אליך כאל אויב. אנחנו וילדינו חווים את זה כל יום, וזה פוגע בנו, משפיל אותנו וגורם לנו לחיות בפחד ובושה. "

אלו הדברים המרגשים של פעילה המתארת את ההשפלה וההדרה שחוותה היא ואנשים רבים אחרים שחיים בעוני.

דבריה מזכירים לנו כי השפלה והדרה שכיחים בקרב חסרי בית ואנשים החיים בעוני. כשאנשים זוכים ליחס מבזה, או פוגע, הם חווים תחושות של פגיעה בערך העצמי או בהערכה עצמית ופגיעה בתחושת הגאווה העצמית.

ההשפלה שחווים אנשים חיים בעוני מגדירה אותם שלא בצדק כצד החלש או הפחות חשוב במערכת יחסי כוח לא שוויונית. הם מרגישים מושפלים כאשר הם מרגישים שהם נאלצים "להתחנן" בפני פקידים אשר מספקים סיוע , או שהם צריכים לסבול גסות, יחס משפיה, התנשאת או שיפוטיות מצד אחרים.

לעתים קרובות אנשים שמרגישים מושפלים מתביישים להופיע בציבור, ולכן הם מודרים ולא מסוגלים להשתתף באופן חופשי בחיים הכלכליים, חברתיים, תרבותיים ופוליטיים של הקהילה שלהם.

הנושא של היום הבינלאומי למיגור העוני השנה הוא "עוברים מהשפלה והדרה להשתתפות: חיסול העוני על כל צורותיה". זה מזכיר לנו כי עוני מתמשך הוא שלילת זכויות אדם וכי וכדי למגר אותו יש צורך לא רק לשפר את הרווחה החומרית של אנשי החיים בעוני.

כמובן, שיפור רווחה חומרית של אנשים היא הבסיס של מאמצינו לסיים עוני, ועוני קיצוני בפרט,בכל מקום. עם זאת, אסור לנו לשכוח כי העוני הוא תמיד קשור בקשר הדוק עם השפלה והדרה. כל עוד אנשים החיים בעוני ממשיכים לסבול אפליה, השפלה והדרה, זכויות האדם הבסיסיות שלהם ימשיכו להיות להיפגע וגישתם לאמצעים למילוי הצרכים הבסיסיים, תוגבל.

אנו מעודדים מהכרזה לסדר היום לשנת 2030 של האו"ם כי יש "לחסל את העוני על כל צורותיה בכל מקום" משום שהוא מכיר מפורשות כי אנשים החיים בעוני סובלים יותר מסתם חוסר הכנסה. כאשר הקריאה של האו"ם כי "אף אחד לא יושאר מאחור" תיושם, זה יכול ליצור את התנאים לבניית חברה המבוססת על שלום והכללה

הדבר מצריך שינוי משמעותי אשר מקדם חברות שמכבדות ומעריכות את התרומה החברתית, כלכלית, תרבותית ופוליטית שיש לאנשים שחיים בעוני, לכלל החברה.

משמעות הדבר הוא שינוי מתמיר שיבטיח השתתפות המלאה ואפקטיבית של אנשי חיים בעוני, במיוחד בהחלטות המשפיעות על חייהם ועל קהילותיהם.

יחד נוכל לסיים השפלה והדרה.

יחד נוכל לחסל את העוני בכל מקום.

דונלד לי

הנשיא,  הוועדה הבינלאומית לאוקטובר 17